Az erősítő edzés története a távfutásban
A távfutás és az erősítő edzés kapcsolata nem újkeletű. Kezdetben az erősítő edzést gyakran a súlyemeléssel és a testépítéssel azonosították, ennek következtében sokan aggódtak, hogy a túlzott izomtömeg növelése lelassíthatja a futókat. E tévhit miatt sokáig nem kapott megfelelő figyelmet az erősítő edzés a futók körében. Ma már tudjuk, hogy a jelentős izomtömegnövelés speciális feltételeket igényel, például nagy izomfeszültséget és kalóriatöbbletet. Az edzők és sportolók azonban hamar rájöttek, hogy az erősítő edzés más típusú előnyöket is kínál, és elkezdték beépíteni a futóedzésbe.
A könnyű súlyok és nagy ismétlések módszere
A korábbi óvintézkedések betartása mellett az alacsony súlyokkal végzett, magas ismétlésszámú edzések váltak népszerűvé a távfutók körében. Ezek az edzések az alapvető erőnlét fejlesztésére szolgálnak, és számos neves futó, például Haile Gebrselassie és Paula Radcliffe is alkalmazta őket heti 1-2 alkalommal. Az ismétléses módszer így a 20. század második felében a távfutók erőnléti edzésének egyik meghatározó eleme lett.
Progresszív erőnléti edzés és a Nike Oregon Project
A 2000-es évek végén a progresszív erőnléti edzés egyre inkább elterjedt a távfutók között, különösen a Nike Oregon Project hatására. Alberto Salazar, az edzőcsoport alapítója korán felismerte, hogy az erősítő edzések segíthetnek a futók teljesítményének növelésében. A Nike Oregon Project révén olyan futók, mint Galen Rupp és Mo Farah is a súlyzós edzést alkalmazták, hogy javítsák futásuk mechanikáját és növeljék a teljesítményüket. A projekt sikeressége hozzájárult ahhoz, hogy az erősítő edzés hiteles módon bekerüljön a professzionális futók edzésprogramjába.
Az erőnléti edzés népszerűsége ma
Ma már számos professzionális futócsoport alkalmaz erősítő edzőket, akik szorosan együttműködnek a futókkal. A közösségi média és a fitnesz influenszerek hatására az erősítő edzés sokkal elterjedtebbé vált a futók körében. Az edzők és sportolók most már jobban megértik, hogyan segíthet a célzott erőnléti edzés a távfutás teljesítményének javításában, és milyen szerepet játszik ez a futók fejlődésében.

Erősítő edzés = kiegészítő eszköz a futók számára
Fontos megjegyezni, hogy bár az erősítő edzés rendkívül hasznos a futók számára, az alapvető futóedzések nem helyettesíthetők vele. Egy sportolónak, hogy jobb futó legyen, futnia kell – az erősítő edzés mindig csak kiegészítő jelleggel alkalmazható. Az erősítő edzés és a futás kapcsolata leginkább egy autó motorjának és vázának analógiájával írható le. Ahogy az autó vázának biztosítania kell a motor számára a mechanikai munkához szükséges támaszt, úgy a futó izomrendszere adja a megfelelő alapot a kardiovaszkuláris és légzési rendszerek számára. Ez a párhuzam segít megérteni, miért fontos az izom-csontrendszer megfelelő erősítése és formában tartása a sportoló hosszú távú atlétikai fejlődése érdekében.
Miért fontos a progresszív erőnléti edzés a futók számára?
A távfutás során alkalmazott progresszív erőnléti edzés a teljesítmény növelésére, a sérülések megelőzésére és a futók hosszú távú fejlődésére összpontosít. Ez az edzésmódszer a megfelelő terhelés és pihenés kombinálásával fokozatosan fejleszti a futó izomerejét, állóképességét és gyorsaságát. A célzott erőnléti edzés különösen fontos lehet a fáradtság, a gyenge futóforma és a sérülések megelőzésében, segítve a futókat abban, hogy hosszú távon is fenntartsák a legjobb formájukat.
Összességében a progresszív erőnléti edzés elengedhetetlen része a futók edzésprogramjának, amely segít növelni a teljesítményt, javítani a futási mechanikát és megőrizni a sérülésmentességet. Ahogy a futók és edzőik egyre inkább felismerik az erősítő edzés előnyeit, úgy válik egyre fontosabbá annak szerepe a futás fejlődésében.
Forrás: Training Peaks blog
Fotó: Freepik