Ezekkel a módszerekkel segíthetsz a szervezetednek, hogy ne tartsa vissza a folyadékot.
1. Eddz a versenyedhez mérten
Fontos, hogy az edzéseid mennyisége, távjai és tempói illeszkedjenek azokhoz a versenyekhez, amikre készülsz. Ez azért lényeges, mert a testet érő trauma mértéke az igazodik a specifikus és releváns edzettségi szinthez. Ha fizikailag jól felkészültél az adott távra, akkor az izmaid kevésbé sérülnek majd a versenyzés következtében. Ez pedig csökkenti a verseny után előforduló problémák valószínűségét.
2. A megfelelő folyadék- és elektrolitbevitel gyakorlása
A mozgás közben elvesztett izzadság mértékéhez viszonyított túlzott, vagy nem megfelelő folyadék- és nátriumbevitel hozzájárul a folyadékvisszatartáshoz. Ha dagadásra vagy hajlamos, akkor még inkább fontos, hogy megfelelő mértékű legyen a folyadék- és elektrolitbevitel. Fontos, hogy ezek a tényezők egyediek, ezért gyakorlásra és tapasztalatszerzésre van szükség a megfelelő mennyiségek eltalálásához. Nagy eltérések lehetnek az egyéni nátrium- és folyadékszükségletben, különösen nagyon hosszú, nagy melegben zajló versenyeken.
3. Hívd segítségül a hidegterápiát a dagadás ellen
A hideg vízbe merülés, a hideg zuhany vagy jegelés a verseny utáni órákban segít abban, hogy az érintett területeken, elsősorban a lábakon csökkenhessen a dagadás. Ezeket a módszereket rögtön a célba érkezés után már alkalmazhatod is a mielőbbi hatás érdekében.
4. Polcold fel a lábaidat
A felpolcolt láb segítséget ad a keringési rendszernek a gravitáció által, hogy a felhalmozódott folyadék ki tudjon ürülni. Érdemes a verseny után naponta többször rövidebb időt fekve, megemelt lábakkal tölteni ennek érdekében.
5. Segít a kompresszió
A kompressziós szár, nadrág, esetleg a speciális kompressziós csizma segít nyomást gyakorolni az alsó végtagokra, ezzel segíti a folyadék visszaáramlását a lábakból a törzs felé.
6. Mozdulj meg!
A mozgás segít a regenerálódásban. Próbáld meg elkerülni a sok egyhelyben ülést az esemény utáni napokban, inkább végezz könnyű mozgásokat, például gyalogolj, ússz, esetleg könnyű intenzitással kerékpározz, így segítve a keringési folyamatokat és a regenerálódást. Ha repülőút vár rád a futóesemény után, akkor a repülőúton viselj kompressziós szárat, állj fel gyakran és mozgasd át a lábaidat, amennyire lehetséges. Egy könnyű regeneráló masszázs is nagyon hasznos ilyenkor.
Összefoglalva, a nagyobb teljesítmény után utáni folyadékvisszatartás nem ritka az állóképességi sportolóknál: Legtöbbször ez nem okoz semmilyen problémát, néhány napon belül magától megszűnik a dagadás, de érdemes segíteni a szervezetnek a felesleges folyadék elvezetésében. Ha viszont a folyadékvisszatartás hosszabb ideig tart, vagy komolyabb kellemetlenséget okoz, más tünetek is társulnak hozzá, akkor mindenképpen érdemes orvosi vizsgálattal kideríteni az okokat.
Forrás: Training Peaks
Fotó: Freepik