/article_titleimages/hasi1.jpg

6 tipp, hogy megszabadulj a hasi zsírpárnáidtól

A pocakot senki sem szereti, főleg akkor nem, ha magán viseli. Nemcsak hogy nem esztétikus, de nem is egészséges a zsigeri zsírréteg – jobban jársz, ha mielőbb leadod.

www.futnimentem.hu >> sporttáplálkozás 2019-01-10

Ha valamiért sikerült párnácskákat felhalmoznod a hasadra, jobb, ha most figyelsz. A hasi zsírpárnák, vagyis a zsigeri zsírok felhalmozódása ugyanis veszélyt jelent az egészségedre – nagyobb veszélyt, mint a tested más részeire felszedett ún. szubkután zsírok, vagyis a bőr alatti zsírpárnák. Ám a jó hír az, hogy a zsigeri zsírok könnyen mozgósíthatók, azaz ha odafigyelsz és megfogadsz néhány tippet, hamar lefaraghatsz belőlük, ezáltal az egészségedért és egyúttal az alakodért is tehetsz.
 

Miért veszélyesek a zsigeri zsírok?


Mindenkinek szüksége van valamennyi zsírra, a viszceláris zsírok ugyanis a belső szerveket, a szívet, májat, veséket és hasnyálmirigyet borítják be és védik. Ám ha a szükségesnél vastagabb ez a védőburok, az már nem egészséges. A zsigeri zsír hormonszerű anyagokat is termel, és olyan molekulák képesek belőle felszabadulni, amelyek súlyos betegségek kialakulását okozhatják, úgy mint szív- és érrendszeri betegségek (infarktus, stroke), rák, cukorbetegség, illetve a demenciával és a depresszióval is összefüggésbe hozhatók.


1. Csökkents az adagjaidon


Egy tanulmányban több módszert hasonlítottak össze, melyik a leghatékonyabb a hasi zsírpárnák csökkentésében. A sok tejterméket tartalmazó diétát, a hasizomedzéseket, és a csökkentett kalóriatartalmú étrend összevetéséből az derült ki, hogy az alacsony kalóriatartalmú étkezés a legjobb, ha a pocakcsökkentés a cél, sőt a teljes testzsírszázalékra is jó hatással van.

Tipp: Tervezd meg előre az étkezésed, akár egy hétre előre is, hogy ne kelljen random döntéseket hoznod. Fogyassz magasabb mennyiségű, jó minőségű fehérjét, rostot, lassú felszívódású szénhidrátokat, sok zöldséget és gyümölcsöt.
 


2. Válaszd a teljes kiőrlésű termékeket


Amellett, hogy csökkented az étkezések során bevitt kalóriamennyiséget, törekedj arra is, hogy teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyassz. Az ilyen alapanyagokból készült ételek hozzájárulnak a vércukorszint egészséges szintjének fenntartásához, lassabban szívódnak fel, így hosszabb ideig látnak el energiával, és segítenek elkerülni a farkaséhséget.

Tipp: Változatos köretekkel biztosíthatod szervezeted számára a megfelelő mennyiségű és jó minőségű szénhidrátokat: jöhet a zab, a teljes búza, a rozs, a bulgur és a barna rizs is!
 

3. Fókuszálj a kardióra


Jó hír a futóknak az az információ, miszerint az aerob testmozgás hatékonyabban segít a zsigeri és a máj körüli zsírréteg csökkentésében, mint az ellenállással végzett edzés. Ettől függetlenül azért ne feledkezz meg az erősítő, súlyzós edzéseidről sem, hiszen ugyan nincsenek közvetlen hatással a zsigeri zsírokra, ám az izomszövet növelése segít a hatékonyabb kalóriafelhasználásban, így aztán abban is, hogy a pocakodról le tudd adni a felesleget.


4. Rostosíts


Ahhoz, hogy az emésztésed jól működjön, szükséged van rostokra. Az oldható rostok gélszerű anyaggá alakulnak a belekben, ezzel védőréteget képeznek és megakadályozzák a felesleges zsírok felszívódását és lerakódását.

Tipp: Fokozatosan növeld meg a rostfogyasztásodat, egyél rostdús gabonaféléket, mint a zab és a rozs, emellett a gyümölcsök és a babfélék is segítségedre lesznek.


5. Egyél egészséges zsírokat


Ugyan a zsírpárnáktól akarsz megszabadulni, mégis szükséged van zsírokra a szervezeted egészséges működéséhez. Az egyszeresen telítetlen zsírok bevitele segít, hogy a törzseden kevesebb zsírpárna rakódhasson le, valamint az inzulinrezisztencia kialakulásának csökkenéséhez is hozzájárul.
Ezzel szemben a transzzsírok negatív hatással vannak rád, így ezektől inkább óvakodj.

Tipp: Kerüld el a feldolgozott élelmiszereket, az olajban sütést, a rágcsákat és nassolnivalókat. Fogyassz mértékkel olajos magvakat, avokádót, dióféléket.


6. Aludd ki magad


Ha keveset alszol napi 5 óránál, az bizony a hasadra megy majd – a kialvatlanság sajnos hizlal és egészségtelen. Jobban jársz, ha igyekszel legalább naponta 6 órát, de inkább 8-at aludni.

Fotó: Unsplash

 


FUTNI MENTEM

IMPRESSZUM SZERZŐI JOGOK JOGI NYILATKOZAT