/article_titleimages/dieta.jpg

Fogyókúrás tippek futóknak

Egyre gyarapodnak a kilométerek a lábaidban és az edzésnaplódban is, érzed, hogy a testednek több táplálékra van szüksége a jó teljesítményhez, mégis szeretnél fogyni? Próbáld ki a futók legjobb fogyitippjeit!

www.futnimentem.hu >> sporttáplálkozás 2019-05-13

A fogyáshoz általában az kell, hogy a bevitt kalóriamennyiségnél többet égess el mozgással. De van, amikor már nem tudsz többet mozogni – ilyenkor a legegyszerűbb módja a fogyásnak, ha a táplálkozásodon változtatsz, és kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe. Futóként azonban a lehető legrosszabb, amit tehetsz, ha éhezteted magad! Fontos, hogy úgy étkezz, hogy a szervezeted számára szükséges tápanyagokat be tudd juttatni, ne érezd magad állandóan éhesnek, az anyagcseréd pedig ne lassuljon le. Íme, néhány egyszerű, mégis hatékony tipp, hogy fogyni tudj, de ne gyengülj le.
 

Dobd ki a szemetet!


Mármint a „szemét kaját”. A legfontosabb, amit tehetsz, ha vékony szeretnél lenni, hogy javítod az étrended minőségét, és teljes értékű, tápanyagban, vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban gazdag ételeket fogyasztasz. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy próbáld meg mellőzni, vagy legalábbis minimalizálni az elfogyasztott édességek, finomított szénhidrátok (pl. péksütemények, fehér cukrot, fehér lisztet tartalmazó ételek), a bő olajban sült ételek, a zsíros, feldolgozott húsok mennyiségét, valamint fogd vissza a cukros, szénsavas italok fogyasztását is. Ezek az ételek és italok leginkább haszontalan, üres kalóriákat tartalmaznak, hirtelen emelik meg a vércukorszintet, ami aztán ugyanilyen hirtelen esik le, így röviddel az elfogyasztásuk után máris farkaséhséget tapasztalhatsz. Próbálj meg minél több zöldséget, gyümölcsöt, dióféléket és magvakat, sovány húsokat és halat, illetve teljes kiőrlésű gabonaféléket enni, mert ezek kellő energiával és táplálékkal látják el a tested – így amellett, hogy fogyhatsz tőlük, még az edzéseket is lesz erőd elvégezni.


Változtass okosan!


Bár a meglévő berögződéseken nehéz változtatni, mégis érdemes megpróbálkozni az ételcserével. Például a reggeli futás után péksütemény helyett egyél egy zöldséges-sajtos omlettet, ebédre tészta helyett pedig válassz barna rizst sült zöldségekkel vagy sovány csirkehússal. És ahelyett, hogy egy hatalmas, krémes tortaszelettel vagy tejszínhabos fagyikehelyjel ünnepelnéd verseny után a félmaratoni egyéni csúcsod, „mert megérdemlem” jeligére, egyél csak egyetlen gombócot, és fogyassz mellé gyümölcsöket és magvakat (diót, pisztáciát, mandulát). Bár a kicserélt fogások kalóriatartalma közel azonos, az omlettben és magvakban több a tápanyag, magasabb a fehérje- és a rosttartalmuk, ezáltal sokkal hasznosabbak a futótest számára.


Fogd vissza az adagokat!


Sokat segíthetsz saját fogyásodon, ha minden étkezésnél odafigyelsz az adagok mennyiségre. Ha minden fogásból csak 5 falattal kevesebbet eszel a megszokottnál, máris 500 kalóriát spóroltál egy nap alatt – ez pedig heti fél kilót jelenthet! Egyetlen alkalommal ne fogd vissza magad, hanem edd meg a normál adagot (ezt se vidd azért túlzásba!): a hosszú, nehéz futás után, hiszen ekkor a szervezeted regenerálódásához elengedhetetlen, hogy pótold az elvesztett tápanyagokat. De figyelj oda, hogy ilyenkor se egészségtelen, hizlaló ételekkel (például pizzával vagy hamburgerrel) tömd magad, ilyenkor kell leginkább a fehérjében, lassan felszívódó szénhidrátban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasztani!
 

Egyél terv szerint!


Légy következetes, és figyelj oda a rendszeres étkezésre. Néhány, mondjuk 3-4 óránként egyél egy keveset, ne várj arra, hogy nagyon megéhezz, mert akkor valószínűleg sokkal többet fogsz enni, mint szükséges lenne. A futókra jellemző, hogy sokszor nem éreznek éhséget, mert az intenzív testmozgás csökkenti az étvágyat, viszont hosszú edzések után csillapíthatatlanul rájuk tör az ehetnék. Ezt a hullámzást jobb megelőzni a rendszeres, tudatos táplálkozással.

Végezz súlyzós edzéseket!


Kutatások szerint az aktív futók a zsír mellett sokat veszítenek izomtömegükből is, ha nem figyelnek oda. Pedig az izmokra nekik is nagy szükségük van – persze nem a nagy, duzzadó muszklikra, hanem a szálkás, sovány izmokra. Szánj naponta 10-15 percet izmaid erősítésére, végezz súlyzós és saját testsúlyos erősítő edzéseket, hogy izmaid formába jöjjenek. Jó, ha tudod, hogy ha magasabb az izomtömeged, akkor több zsírt és kalóriát vagy képes elégetni – vagyis még a fogyás is jobban megy, ha izmosabb vagy!


Töltsd fel magad folyadékkal!


Egy futónak legalább 3-4 liter vízre van szüksége egy nap, hogy kellően hidratált legyen a szervezete. A vízháztartás az éhségérzetet is befolyásolja: ha többet iszunk, kevésbé leszünk éhesek. Sajnos sokszor összekeverjük az éhséget a szomjúsággal, és eszünk ahelyett, hogy folyadékot fogyasztanánk. Törekedj arra, hogy minél többet igyál egy nap, főként vízből. Meb Keflezighi, a New York és a Boston Maraton korábbi győztese például minden étkezés előtt megiszik legalább 4 deciliter vizet, hogy fenntartsa teste hidratáltságát, és ne egyen feleslegesen.


Az evés nem verseny!


Ne kapkodva egyél! Ha gyors tempóban lapátolod magadba az ételt, – ez főleg egy nehéz edzés után jellemző a futókra – az agyad nem lesz képes felfogni a gyomor által küldött jeleket, és nem érzékeli majd, mikor laktál jól. Emiatt gyakran előfordul, hogy többet eszel a kelleténél, és több kalóriát viszel be, mint amennyire valójában szükséged van. Egyél lassan, ne falj, mindig ülj le, rágj meg minden falatot alaposan, figyeld meg az étel állagát, élvezd ki az ízét, így kevesebb étellel is jóllakhatsz.


Élvezd a futást!


Evéssel jutalmazod magad, miután letudtál egy edzést? Úgy gondolod, megérdemelsz egy tábla csokit vagy egy hamburgert, ha túl vagy a napi futásodon? Jobban jársz, ha nem megoldandó feladatnak fogod fel az edzést! Egy kutatás szerint azok a futók, akik nem kemény munkának tartották az edzést, hanem szórakozásnak, jó időtöltésnek fogták fel, és igyekeztek a futás minden percét élvezni, hajlamosak voltak kevesebbet enni a futás után. Ne ragaszkodj görcsösen az eredményekhez sem a futásban, sem a fogyásban: nem dől össze a világ, ha két nappal később éred el a vágyott súlyt, vagy húsz másodperccel lassabb vagy, mint szerettél volna. Élvezd a futást és annak jótékony hatásait – így minden téren sokkal eredményesebb leszel!

 


FUTNI MENTEM

IMPRESSZUM SZERZŐI JOGOK JOGI NYILATKOZAT