/article_titleimages/masszazspisztoly1.jpg

Mire jó a masszázspisztoly?

A vibrációs és nyomásterápiát már jó ideje használják, az utóbbi időben pedig egyre több masszírozó eszköz jelent meg a regenerációs eszközök piacán.

www.futnimentem.hu >> regeneráció 2025-01-30

Az egyik önmasszázsra használható, egyre nagyobb népszerűségnek örvendő eszköz a masszázspisztoly. Ez egy kézi, hordozható eszköz, amely egy fúrógéphez hasonlít, és számos tartozékkal rendelkezik. A masszázspisztoly feje nyomást fejt ki a azokra az izmokra, amelyekre irányítjuk, ezzel pedig elősegíti a véráramlást, csökkenti a myofascialis beszűkülést és feszültséget, enyhíti a fájdalmat és fellazítja a triggerpontokat.

Tényleg működik?

A masszázspisztolyok hatásainak kutatása általában a teljesítményre és a felépülésre összpontosít. A masszázspisztolyok használata növelte a mozgástartományt és a rugalmasságot, azonban úgy tűnik, kevésbé hatékonyak, ha az erő növelése a cél. Vizsgálatok szerint a masszázspisztoly használatával nem javul az erő, az egyensúly, a gyorsulás, a mozgékonyság és a robbanékonyság.

A vibrációs terápia, mint egész testre kiterjedő eszköz, ígéretesnek bizonyul az izomfájdalom csillapításában, bár ez inkább az egész testet érintő masszázson alapult, nem pedig a masszázspisztoly korlátozott használati területeire. A masszázspisztoly strukturált bemelegítés részeként történő alkalmazása azonban segít csökkenteni az észlelt izomfájdalmat, valamint növeli a mozgástartományt, anélkül, hogy negatív hatással lenne az izomaktivációra és az erőkifejtésre. Ám túlzottan gyakori és intenzív használatuk akár kellemetlenségeket is okozhat.



Milyen gyakran használható?

A masszázspisztoly használatára vonatkozó információkat nem vizsgálták széles körben. Regenerációs  szempontból a vizsgálatok alapján izomcsoportonként több mint 2 percig érdemes használni őket alacsony frekvencián, míg a mozgástartomány javítása érdekében a rövidebb, magasabb frekvenciákon történő alkalmazás előnyösebb lehet. Erősítő edzések előtt viszont nem ajánlott masszázspisztolyozni az erőre ható lehetséges negatív hatások miatt.

Bár csábító lehet, hogy a masszázs segíthet csökkenteni az izomfájdalmakat, ám nem ajánlott 30 percnél hosszabb időn keresztül használni ezeken a területeken, mert negatív hatásokkal is járhat a túlzásba vitt masszírozás.

Hogyan kell használni a masszázspisztolyt?

A masszázspisztolyt enyhe nyomással dinamikusan mozgatva érdemes használni az érintett területeken, vagyis nem kell túl erősen rányomni az izomra, és folyamatosan mozgatni kell azon a területen, ahol izomfeszülés, izomfájdalom tapasztalható. Fontos, hogy a masszírozópisztoly maga végezze el a munkát, és ne nyomjuk rá erősebben abban a reményben, hogy „az erősebb jobb”, így elkerülhetők a zúzódások és a szükségtelen szövetkárosodás. A csontos területeket (térd, boka stb.) kerülni kell, az ízületek körüli izomzatra összpontosítva.

A masszázspisztoly hasznos eszköz lehet minden futó házi „fegyvertárában”, segíthet az izomfájdalmak, feszülések gyors és hatékony kezelésében, érdemes lehet egyet beszerezni a hatékony regenerációhoz.

Forrás: Science for Sport
 


FUTNI MENTEM

IMPRESSZUM SZERZŐI JOGOK JOGI NYILATKOZAT