1. Fekete/lila lábujjkörmök
A gyakori futástól sok futónak belilulnak, befeketednek, majd leesnek a körmei. Ez akkor fordulhat elő, ha kicsi a cipőd és a lábujjaid túl sokszor és túl erősen nyomódnak neki a cipő orrának, de azzal is megeshet, aki a lábujjaival túlságosan „kapaszkodik” a cipőjébe, így szintén sokszor éri fizikai behatás, ütődés a lábujjakat. Az eredmény a körmök elfeketedése, amit az erek köröm alatti sérülése okoz, és a vér ilyenkor a lábujj és a körömlemez közti területre beáramlik. Ez egy ideig fájdalmas, de a köröm alatti terület meggyógyul, a fekete köröm elhal, alatta pedig új, friss köröm növekszik, és „lelöki” magáról a sérült körmöt. Hogy megelőzd, válassz nagyobb cipőt, amiben kényelmesen elférnek a lábujjaid, és nem nyomódnak a cipőnek.
2. Kidörzsölődik a bőröd
Gyakori harci sérülés a bőrön a kidörzsölődés. Ilyenkor a ruhád sokszor dörzsölődik ugyanazon a helyen a bőrödhöz, és szépen legyalulja a bőr felszínét. Ez még a legjobb minőségű felszerelés esetén is előfordulhat, úgyhogy ha a bőröd hajlamos a kidörzsölődésre, akkor előre krémezd be vazelinnel, lanolinnal, Sudocremmel, és figyelj arra, hogy a rajtad lévő ruha ne legyen vizes, nedves, mert úgy még inkább dörzsölhet. Ha kidörzsölődtél, ápoló krémmel, Sudocremmel, Bepanthennel tudod kezelni.
3. Vízhólyagjaid lehetnek
Még egy dolog, ami a lábadat gyötörheti: a vízhólyag. A hólyagokat a bőr, a zokni és a cipő folyamatos súrlódása okozhatja. Sokszor a zokni a ludas, épp ezért jobb, ha speciális futózoknit viselsz, aminek jobb az anyaga, illeszkedik a lábadra, nem csúszkál el, és nincsen olyan sok varrása. A hólyagok megelőzésében segíthet, ha vazelinnel vagy lanolinnal kened be a lábaidat, mielőtt zoknit húzol.
4. Görcsölhetnek a lábaid
Az izomgörcsök nem túl kellemesek, de a futókkal sajnos előfordul, hogy alvás, pihenés közben egyszer csak görcsbe rándul valamelyik izom a lábukban. Ez annak a jele, hogy a szervezetedben az ásványi anyagok és elektrolitok, melyek az izmok lazításáért és regenerálódásáért felelősek, nincsenek jelen elegendő mennyiségben. A magnézium, kalcium és nátrium is kiürülhet a szervezetből, ha rendszeresen futsz. Előzd meg a görcsöket azzal, hogy figyelsz ezek pótlására.
5. Jobban alszol, jobban tudsz összpontosítani
Egy tanulmány szerint akik rendszeresen futnak, jobban alszanak, és jobb a pszichés működésük is, mint azoknak, akik nem sportolnak. Ezekhez az előnyökhöz már heti háromszor 30 perc futás is képes hozzásegíteni.
6. Boldogabbnak érzed magad
Jól dokumentált tény, hogy a futók boldog emberek. A Glasgow-i Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a futók 89%-a saját bevallása szerint a rendszeres futás hatására boldogabbá vált, emellett a sport pozitív hatással volt a mentális egészségére és testképére is.
7. Folyni fog az orrod
Futás közben folyamatosan az orrodat kell törölgetned? Ne aggódj, a mozgás miatt előforduló rhinitis gyakori a futók körében, különösen ha hidegben futsz kint a szabadban. A levegő irritálja az orrnyálkahártyát, az pedig beindítja a váladéktermelést. A légszennyezés sajnos ronthat a helyzeten, így ha szmogos levegőjű településen futsz, az is beindíthatja az orrod.
8. Vérezhet a mellbimbód
Ez a férfi futók egyik gyakori problémája, a nőket a sportmelltartó viselése miatt szerencsére nem érinti (őket inkább a melltartó pántja kezdheti ki). Az izzadás, a sós testnedv és a mellkason folyamatosan mozgó póló könnyedén kidörzsölheti az érzékeny bőrt a mellbimbón – emiatt láthatsz véres pólójú fickókat a hosszabb futóversenyek céljában. Érdemes a mellbimbókat krémezni, esetleg leragasztani, hogy megelőzd a kellemetlenséget.
9. WC-re kell menned, most azonnal
Nyugi, nem vagy egyedül, valószínűleg minden futó érezte már edzés közben azt, hogy most azonnal kétbetűs kitérőt kell tennie, mert 'nagydolga' akad. A hirtelen inger a futás közben fellépő emésztési folyamatok miatt fordul elő: a mozgás elvonja a vért a belekből, ez pedig wc-zésre késztethet. Tapasztald ki, hogy mit ehetsz meg nyugodtan futás előtt, ami nem zavar be az emésztésedbe, kerüld a cukros és koffeines élelmiszereket, és egyél kímélő ételeket, mint a rizs vagy banán.
10. Viszketni kezd a bőröd
Néhány perccel futás után viszketést és bőrpírt tapasztalhatsz például a combodon. Ez a bőr természetes válasza a bemelegedésre, a kapillárisok és az artériák a mozgás hatására kitágulnak és stimulálják a közelükben található idegeket, ez okozza a viszketést és a bőr pirosodását.
11. Ropoghatnak a térdeit
A térdropogás normális hang: ilyenkor a porc és a kötőszövet „pattan meg” egymáson. Kezdőként a gyenge combizmok és a feszes IT szalag okozhat térdropogást, ezért érdemes megerősíteni a combizmokat, mert ezek szabályozzák a csípő és a térd helyes mozgását és erejét, valamint érdemes rendszeresen és alaposan nyújtani, hogy az izmok rugalmasak maradhassanak.
12. Megfájdulhat a fejed futás alatt vagy után
A fejfájás sokféle eredetű lehet: lehet, hogy túl szoros a sapka vagy a fejpánt a fejeden, vagy éppen migrénnel küzdesz. A két leggyakoribb ok közül az egyik, hogy a nyakad és a vállad izmai túlzottan feszesek, görcsösen tartod magad, ez pedig fájdalmat okoz. Próbáld meg ellazítani a nyakad izmait, finoman döntsd jobbra-balra a fejed a vállaid felé, vagy óvatosan masszírozd át a vállaidat és a nyakadat. A másik ok a dehidratáció lehet, ami fejfájást okoz: ne várd meg, míg szomjas leszel, futás előtt is igyál meg legalább 3 deci vizet, és futás közben se feledkezz meg a folyadékpótlásról.
Fotó: Unsplash