/article_titleimages/labas2.jpg

Miért van szükségünk szünetre az edzésben?

Az edzettség és állóképesség építése jó dolog, míg az erőnlét elvesztése nem annyira, ugye? Nem mindig! Vannak esetek, amikor az erőnlétből való vesztés segít, hogy később még jobb formába kerülhess.

www.futnimentem.hu >> edzés/terv 2024-11-07


Ne becsüld alá a holtszezon erejét – ettől leszel jobb sportoló!


Az egyik ilyen időszak a korai holtszezon időszaka, amikor már véget ért a versenyszezon, az edzettséged a csúcson van. Ilyenkor nagy a kísértés, hogy fenntartsd a lendületet, ám érdemes egy picit megpihenni, még akkor is, ha emiatt veszítesz az edzettségedből.

A kevésbé tapasztalt sportolók számára ez az ajánlás ellentmondásos lehet, mert jellemzően a „fussunk minél többet, attól fejlődünk” mentalitás uralkodik. Az állóképességi sportolóknak azonban progresszívebb módon kell edzeniük, és a fejlődés megkívánja a pihenőidőt is. A legjobb lépés, amit egy sportoló megtehet annak érdekében, hogy még jobb állapotban legyen, ha időszakosan csökkenti edzésterheltségét, és fizikailag és szellemileg regenerálódik, még annak árán is, hogy veszít az erőnlétéből. Ez a visszalépés viszont előrelépést jelent, mert frissnek és motiváltnak érezheti magát, és készen állhat arra, hogy a teljesítményét újra fokozni tudja.

Egy-két hét pihenőidő, amikor nincs kemény edzés, nincs strukturált terhelés, csak könnyed, a megszokottól eltérő mozgás, mindenki számára jól jön. Érdemes ilyenkor olyan mozgásokat beiktatni, amire a versenyszezonban nincs lehetőség, ki lehet próbálni új edzéseket, vagy csak egyszerűen lazítani és legfeljebb sétálni.
 

Higgy a holtszezonban!


A pihenőidőszak célja, hogy a sportolók motiváltabbak és fittebbek legyenek a következő időszakban, és ne égessék ki magukat a folyamatos edzésekkel, viszont fizikailag és szellemileg fel tudjanak töltődni.
A hobbisportolók nehezen engedik meg maguknak a pihenést és lazítást, azt hiszik, csak akkor lesznek jobbak és akkor tudnak fejlődni, ha folyamatosan tolják az edzéseket. De pont a hobbisportolóknak van a legnagyobb szükségük egy kis lazításra, mert a legtöbben erőn felül edzenek, túlhajszoltak, fáradtak, stresszesek a mindennapi életben rájuk nehezedő feladatoktól és teendőktől.
Ha most kicsit könnyebben veszed az edzéseket, vagy akár ki is hagysz néhányat, akkor később sokkal erősebb leszel. A téli alapozás előtti időszak tökéletes erre.



Ne félj attól, ha kicsit visszaesik az edzettséged, az eddig elvégzett edzésmunka benned van és nem tűnik el! A pihentetőbb időszak remek lehetőség arra, hogy feltöltődj és új energiával vágj bele a következő, akár nehezebb edzési időszakba. És ha már úgyis lazítasz, miért ne élveznéd ki az életet? Egy kis pihenés, egy jó könyv, vagy akár egy kellemes séta a természetben csodákra képes.

Egy kis pihenőidő mindenkinek jót tesz, hogy felfrissüljön és felkészüljön az új kihívásokra. A testeddel is ugyanez a helyzet. Ha túl sokat edzel és nem pihensz, nem tartasz szünetet, egyszerűen kiéghetsz.

A pihenés nem egyenlő a lustálkodással! Hanem egy tudatos döntés, amivel a hosszú távú céljaidat szolgálod. Képzeld el, hogy egy építkezéshez hasonlítod az edzést. Ha folyamatosan dolgozol, de nem adsz időt az épületnek megszilárdulni, akkor az egész könnyen összeomolhat. A pihenőidő alatt a tested is építkezik, erősebbé válik, és felkészül az újabb terhelésekre.

Miért olyan fontos a lelki feltöltődés? Mert ha nem vagy boldog és motivált, akkor hiába edzel keményen, nem fogsz igazán előre haladni. A pihenő alatt lehetőséged van arra, hogy új erőre kapj, átgondold a mögötted álló időszakot, eredményeket, értékeld az elért dolgokat, aztán pedig újra felfedezd a sport szeretetét.

Ne aggódj, ha most kicsit lassabb a tempó. A lényeg, hogy hosszú távon elérd a céljaidat. És hidd el, egy kis pihenővel sokkal könnyebben fog sikerülni!

A pihenő nem ellensége, hanem szövetségese az edzésnek. Ha okosan kombinálod a munkát és a pihenést, akkor nemcsak erősebb leszel, de sokkal boldogabb is.

 


FUTNI MENTEM

IMPRESSZUM SZERZŐI JOGOK JOGI NYILATKOZAT