/article_titleimages/futi1.jpg

Gyakori kérdések kezdő futóktól

Kezdő futóként az ember tele van kérdésekkel, kételyekkel, bizonytalansággal – pedig nem szabad félni, inkább indulj futni!

www.futnimentem.hu >> edzés/terv 2019-02-25

Ehetek-e futás előtt?


Közvetlenül futás előtt nem a legjobb ötlet az étkezés, főleg nem egy kiadós ebéd vagy vacsora elfogyasztása, ugyanis hasfájáshoz, görcsökhöz, oldalszúráshoz vezethet. De az sem jó, hogyha egyáltalán nem eszel semmit, és teljesen üres gyomorral indulsz futni.
Az arany középutat kell megtalálni: étkezés után 1,5-2 órával érdemes futni indulni, vagy ha közvetlenül futás előtt ennél, akkor csak valami könnyűt érdemes enni, például egy banánt, vagy müzlit, esetleg egy energiaszeletet.
A teljes kiőrlésű szendvics sajttal, sonkával, egy kis tál gabonapehely, esetleg egy mogyoróvajas kis péksütemény is jó választás lehet futás előtti étkezéshez. Kerüld a nagyon zsíros és a magas rosttartalmú élelmiszereket, mert ezek gyomor- és bélrendszeri panaszokat okozhatnak.
Egyébként pedig mindenkinek máshogy működik az emésztése, ezért érdemes magadról tapasztalatokat szerezned, mit bírsz enni futás előtt, és mit nem.
 

Mikor lesz könnyebb a futás?


Ez egy nagyon gyakori kérdés az újdonsült futók körében, de sajnos nincs olyan válasz, amely mindenkinek megfelelő lenne. Méghozzá azért, mert a kezdő futók sok mindenben különböznek. Általában az első 5 kilométer vagy az első 30 perc egyben való lefutása a fordulópont a kezdők számára – eddig viszont el kell jutni, és ehhez szükség van türelemre, kitartásra, elszántságra. Ha mész és csinálod, és nem adod fel, akkor egyre könnyebb lesz!


A távot vagy a sebességet kell először növelnem?


Ha kezdő futó vagy, akkor jobb, ha először inkább a távolságot, vagy a futással töltött időt próbálod meg növelni. Ezzel építed a kitartásod és az állóképességed – ezek együtt pedig majd magukkal hozzák a sebesség javulását is.
Azért is érdemes inkább a távot növelni, mert ez segít a futáshoz való adaptálódásban, segít a szervezetednek hozzászokni a mozgásterheléshez, ezzel szemben a tempófutás, ha még nem vagy eléggé edzett, akkor sérülést okozhat. Fuss 3-4 hónapig csak kényelmesen, mielőtt belevágnál a sebességed növelésébe.
 

Fussak minden nap?


A válasz nagyon egyszerű: ne! Kezdő futóként a legjobb megoldás, ha egyik nap futsz, a következő napon pedig pihenőnapot tartasz – ez segít elkerülni a sérüléseket, és megadja a szervezetednek a kellő időt a regenerálódásra. Később, ha majd edzettebb leszel, futhatsz két egymást követő napon is akár, de akkor sem kell minden nap futni - pihenőnapra még a profiknak is szükségük van!


Hol fussak?


A futás azért nagyszerű, mert gyakorlatilag bárhol és bármikor űzhető. Csak kilépsz a bejárati ajtón és indulhatsz is. Futhatsz simán az utcán, már nem szokatlan látvány egy futó, és biztos, hogy jön majd szembe legalább egy másik futó. Persze a kisebb forgalmú, kevésbé autófüstös útvonallal jobban jársz, de mehetsz sportpályára, parkba, vagy akár terepre is, ha van rá lehetőséged.
Törekedj a biztonságra, érdemes mindig szólnod valakinek, hogy futni mész, merre indulsz, mennyi ideig leszel távol.

Legyél te is futó! Csak kezdd el, és menni fog!

Fotó: Unsplash


FUTNI MENTEM

IMPRESSZUM SZERZŐI JOGOK JOGI NYILATKOZAT